We are a leading Authorized Wholesale Dealer of 304 stainless steel moorock sheet, 304l stainless steel honeycomb sheet, 304 stainless steel matt pvc sheet, 304 stainless steel no.4 pvc sheet, 316 stainless steel no.8 pvc coil and 439 stainless steel 2b coil from Mumbai, India.
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Gauge | 22 Gauge |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Gauge | 22 Gauge |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Matte Finish |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Automotive Industry |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304L |
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material Grade | SS 304L |
| Gauge | 20 Gauge |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Automotive Industry |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 439 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | 2B |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 439 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
| Type | Honeycomb |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 410 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | Honeycomb |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 430 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 439 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 321 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 810 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 439 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | Moonrock |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 409 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | 2B |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 441 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 309 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | Honeycomb |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 301 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Polished |
| Type | 2B |
| Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 620 MPa |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 310s |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | Honeycomb |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 430 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished, Polished |
| Type | 2B |
| Form | Coil |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 316 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Coil |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 310 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 309 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 430 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | Honeycomb |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 202 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Type | PVC Coated |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 409 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
| Type | Honeycomb |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 304 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Unpolished |
| Color | Grey |
| Form | Coil |
| Type | 2D |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 309s |
| Thickness | 1 mm |
| Standard | BS4449 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | SS |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 321 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Packaging Type | Coil |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 321 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Coil |
| Color | Silver |
Corrosion Resistance: Maintains good resistance typical of stainless steel.
Formability: Suitable for deep drawing and bending.
Cleanability: Smooth surface is easy to clean.
Aesthetic: Often used when a reflective but not highly polished surface is needed.
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | X2CRNI12 |
| Thickness | 2 mm |
| Standard | ASTM A706 |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Coil |
| Color | Silver |
Amanat Steel Pvt Ltd
Product: SS 316 2B Finish Coil
Features: Smooth surface, corrosion-resistant, available in thicknesses from 0.3mm to 10mm.
Applications: Used in industrial, chemical, and food processing applications.
₹ 185 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Matte Finish |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Type | 304 Gritz Stainless Steel 2B Sheets |
Finish: 2B (cold-rolled, heat-treated, pickled, and skin passed for a smooth matte surface)
Grades Available: 201, 202, 304, 304L, 316L, 430, 420J2, 439, and more
Thickness Range: 0.26 mm to 3.00 mm
Standard Sizes: 1000 x 2000 mm, 1219 x 2438 mm, 1220 x 2440 mm, 1250 x 2500 mm, 1250 x 3000 mm, 1500 x 3000 mm, with custom sizes available
₹ 225 / KG Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Sheet Thickness | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangle |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Size | 1500 x 6000 mm |
Minimum order quantity: 100 KG
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
| Grade | Jslaus |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | 2B |
| Size | 1250 x 2500 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304H |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | 2B |
| Size | 1500 x 6000 mm |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | No. 4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Railways |
| Size | 1500 x 6000 mm |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 135 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | J4 |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | 2B |
| Size | 1500 x 6000 mm |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangle |
| Mateial Grade | JT |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | 2D |
| Size | 1500 x 6000 mm |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304 |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | BA |
| Size | 1500 x 6000 mm |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Technique | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
| Usage | Railways |
| Surface Finish | 2D |
| Size | 1500 x 6000 mm |
| Sheet Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
Rajesh Jain (Director)
Salem Stainless Steel Suppliers Private Limited
4th Floor, 402, 3rd Panjrapole Lane, C.P.Tank, Greater Mumbai
Mumbai - 400004, Maharashtra, India